Subiektywny poradnik

Drogi Turysto!

Jeśli kiedykolwiek odwiedzałeś fortyfikacje na terenie Polski, musisz wiedzieć, że zdobyte tam doświadczenie w Twierdzy Modlin nie przyda Ci się w ogóle. Ta twierdza jest bowiem jedyna w swoim rodzaju. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie garść – również jedynych w swoim rodzaju -informacji, które pomogą Ci w poruszaniu się po terenie twierdzy i sprawią, że przyjeżdżając do nas, będziesz mniej zaskoczony, za to doskonale przygotowany do eksplorowania.

Gdzie jest ta twierdza?

To najczęściej zadawane pytanie w informacji turystycznej, która znajduje się w samym sercu fortyfikacji. Nasza twierdza zajmuje niespełna 250 hektarów. W jej murach znajduje się osiedle zamieszkane przez przeszło 5500 osób. Całość otoczona jest murem o długości 7 km. Na tym obszarze znajduje się wiele obiektów, które mają różnych właścicieli i tylko część z nich udostępniona jest turystom. Wokół twierdzy zostały zbudowane dwa pierścienie fortów (wewnętrzny i zewnętrzny). Pierścień zewnętrzny ma w obwodzie około 45 km. Co to oznacza? Elementy Twierdzy Modlin znajdują się w wielu okolicznych miejscowościach. Zapamiętaj! Twiedza Modlin to zespół fortyfikacji na rozległym obszarze.

Nie ma takiego miasta Londyn

Nie zdziw się, kiedy wpisując w nawigację „Modlin”, niczego nie znajdziesz. Nie ma takiej miejscowości jak Modlin! Administracyjnie Modlin Twierdza to jedno z osiedli Nowego Dworu Mazowieckiego. Sąsiaduje z osiedlem Modlin Stary i miejscowością Nowy Modlin, która leży na terenie gminy Pomiechówek. Niech nie zwiedzie Cię nazwa stacji kolejowej Modlin (to nazwa historyczna) ani lotniska Warszawa – Modlin (bo to z kolei nazwa podyktowana czynnikami ekonomicznymi).

Chcąc przyjechać do serca Twierdzy Modlin, musisz przyjechać do Modlina Twierdzy w Nowym Dworze Mazowieckim. Możesz dotrzeć pociągiem na stację Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim albo przylecieć samolotem na Lotnisko Warszawa – Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. Jeśli chcesz zobaczyć Twierdzę Modlin w całej okazałości, będziesz musiał odwiedzić nie tylko Nowy Dwór Mazowiecki, ale też różne miejscowości w gminach: Wieliszew, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek i  Zakroczym. Nie dziw się – masz przecież do czynienia z największą twierdzą w Europie.

Jak do nas dotrzeć?

Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Twierdza Modlin znajduje się 36 km od Warszawy. Pociąg z Warszawy Centralnej jedzie do nas około 30 minut. Samochodem będzie podobnie, pod warunkiem, że nie trafisz na korki. Z innych miast możesz jechać do nas drogą ekspresową S7 lub drogą krajową nr 62. Szlak wodny nie jest spławny, ale kajakiem z Warszawy będziesz płyną około 6 godzin. Jeśli masz w pobliżu lotnisko, sprawdź czy aktualnie tanie linie nie wykonują z niego połączeń krajowych do Modlina. Może się okazać, że przy odrobinie szczęścia przylecisz do nas nawet na jeden dzień za kilkanaście złotych.

Od czego zacząć zwiedzanie?

Na to pytanie jest tylko jedna właściwa odpowiedź. Musisz dotrzeć do Centrum Informacji Turystycznej, które znajduje się na ulicy Baśki Murmańskiej 164. Tu zespół Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek wyposaży Cię w darmowe mapy i udzieli wszystkich niezbędnych informacji. Pamiętaj: jeśli masz jakieś specjalne oczekiwania, nie wstydź się i śmiało o nich powiedz. W informacji na codzień spotykamy się z naprawdę różnymi prośbami i zachciankami. Jeśli tylko będziemy potrafili Ci pomóc, to z pewnością to zrobimy.

W jakich godzinach otwarta jest twierdza?

Już napisaliśmy wyżej, Twierdza Modlin to rozległy zurbanizowany obszar. Niektóre obiekty są dostępne całą dobę, a inne – w określonych godzinach tylko w weekendy. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Jeśli chcesz zwiedzać twierdzę nocą, to jest to możliwe. Nie oczekuj tylko, że zawsze, kiedy przyjedziesz, będzie na Ciebie czekał przewodnik z pochodnią. Prędzej trafisz na pracowników ochrony jednego z obiektów albo na wartownika, który strzeże terenów wojskowych. Jeśli masz konkretny plan, proponujemy, abyś najpierw skontaktował się z nami. Pomożemy zorganizować Twój pobyt.

Skąd wziąć przewodnika?

Tak, jak rozległa jest twierdza, tak wiele podmiotów oferuje swoje usługi (również przewodnickie). Wszystkie te podmioty znajdziesz na niniejszej stronie.

Jak się ubrać?

Jeśli nie chcesz, nie będziesz się czołgał i się nie pobrudzisz. Jeśli jednak chcesz zobaczyć więcej, musisz być przygotowany na różne ewentualnośći. Możesz poruszać się tylko po utwardzonych drogach w klapkach albo wchodzić na historyczne wały w czasie deszczu w obuwiu trekingowym. Masz pełną dowolność, tylko nie dziw się, że nie wszedłeś do jednego z tuneli ubrany w garnitur albo nie dałeś rady przejść szlakiem turystycznym, ponieważ w japonkach było ciężko.

Ile czasu potrzebuję, żeby zwiedzić Twierdzę Modlin?

Pamiętaj, o czym pisaliśmy wcześniej. Żeby zwiedzić całą Twierdzę Modlin, tak naprawdę potrzebujesz trzech intensywnych tygodni. W jeden dzień zobaczysz widok z Wieży Tatarskiej, muzeum i wejdziesz do podziemi we Froncie Księcia Warszawskiego.

Czy są u Was ścieżki rowerowe?

Są, ale nie w samym sercu twierdzy. Mamy tu 14 km pieszych szlaków turystycznych, po których jazda rowerem będzie też wspaniałą przygodą.

Czy są u Was szlaki turystyczne?

Jak wyżej. Posiadamy oznakowany system szlaków pieszych (14 km) poprowadzonych w sąsiedztwie najważniejszych obiektów na terenie Modlina Twierdzy. W innych gminach też znajdują się szlaki piesze, którymi można poruszać się w sąsiedztwie fortyfikacji.

Ile kosztuje zwiedzanie?

To rozległy teren, który ma różnych właścicieli. Niektórzy z nich porozumieli się i stworzyli wspólny bilet. Inni umożliwiają zwiedzanie na innych warunkach. Wszystkiego dowiesz się z tej strony.

Kiedy najlepiej przyjechać?

Najlepiej w weekend, w okresie od maja do września. Wtedy jest najwięcej atrakcji. Sytuacja jednak cały czas się zmienia i przybywa możłiwości zwiedzania również w innych terminach. Polecamy zaglądać do naszych serwisów, żeby nie przegapić informacji o organizowanych na terenie Twierdzy Modlin imprez.